Renata Czarnkowska-Listoś od ponad 20 lat jest związana z polskim rynkiem telewizyjnym i filmowym. Swoją pracę zaczynała w 1991 roku jako redaktor, asystent reżysera i reżyser filmów dokumentalnych. Przez wiele lat była związana z Telewizją Polską, najpierw z Teatrem Telewizji, potem Agencją Filmową. Była współzałożycielką zespołu WŁASNYM GŁOSEM, działającego w ramach Agencji Filmowej TVP, wspierającego twórców niezależnych.
Po odejściu z TVP zebrane doświadczenia wykorzystała jako producent, dyrektor artystyczny i współwłaściciel firmy producenckiej Prasa i Film. W tym czasie wyprodukowała między innymi film Jacka Borcucha „Wszystko, co kocham”, który był w 2011 roku polskim kandydatem do Oscara. Jej autorskim pomysłem jest ukazujący się od wielu lat na antenie TVP1 program „Weekendowy Magazyn Filmowy”, którego była wieloletnią producentką.
W 2011 roku wygrała konkurs na Dyrektora Agencji Filmowej TVP S.A. Pod jej skrzydłami powstały filmy fabularne „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Papusza” Joanny i Krzysztofa Krauze, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzej Wajdy, „Performer” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy oraz seriale „Paradoks”, „Głęboka woda”, „Czas honoru” i „Szpiedzy w Warszawie”.
W 2014 roku powróciła do samodzielnej działalności i odmroziła własną, powołaną w 2011 roku firmę JCP Production, którą przekształciła w RE STUDIO.